Údržba nábytku
Lakovaný masiv:
V případě nějaké té skvrny si vystačíte s namočeným, avšak téměř dosucha vyždímaným hadrem. Pomoci si můžete pár kapkami saponátu. Po setření vlhkým hadrem však nezapomeňte plochu ještě otřít suchou utěrkou. Jestliže tento základní postup nezabírá, můžete vyzkoušet speciální, průmyslově vyrobený prostředek, vždy však až po důkladném prostudování návodu. Na lakovaný povrch nikdy nepoužívejte přípravky obsahující organická rozpouštědla. Ta by mohla lak nenávratně rozleptat.
Přírodní masiv:
Je dobré čistit speciálními prostředky. Hodně záleží na jeho původní povrchové úpravě. Tou se musíte řídit, Čistěte vždy neprodleně. Nevhodné pro lak jsou i leštěnky s příměsí olejů. Pozor také na abrazivní přípravky, pevné částice by vám nábytek poškrábaly. Držte se navíc zásady, že jakmile se na nábytku objeví nějaká skvrna či tekutina, vyčistěte je neprodleně. Důležitá je také prevence před poškozením, to znamená například vyvarovat se pokládání vlhkého či horkého nádobí přímo na nábytek. Doporučujeme používat ochranné podložky ze dřeva, korku nebo skla. K oživení zašlého dřevěného nábytku je možné použít například světlicový či lněný olej. U lněného však pozor na změnu barevnosti, zvýrazní však kresbu dřeva.
Dýha:
Nejprve navlhčíme alkoholovým přípravkem povrch a mikrovláknem setřeme prach. Pak povrch necháme
řádně vyschnout. Následně musíme vždy ošetřit použitím leštěnky na dřevo s obsahem oleje nebo vosku.
Nábytek tak zůstane v přírodní podobě. Povrch, na kterém je leštěnka, je potřeba vyleštit.
U dýhovaných povrchů hrozí, že když se pravidelně neudržují, může časem dojít k vysušení a následnému zkroucení nebo popraskání dýhy. To je závada, kterou může opravit jen truhlář a oprava není levná.
Lamino:
Lamino je vlastně dřevotřísková deska potažená laminovacím papírem zalitým melaminovou pryskyřicí. Rozdíl v údržbě masivu a lamina tkví v tom, že desky z lamina díky svému odolnému a hygienickému povrchu nevyžadují zvláštní péči. Povrch se všeobecně snadno čistí i ve strukturované podobě.
Lamino nesnáší větší množství vody, protože se začne fólie ve spojích rozlepovat. Vyhněte se zbytečnému namáčení, voda by nábytek mohla při dlouhodobějším působení nevratně poškodit. Na běžné nečistoty postačí měkký suchý či navlhčený hadřík nebo utěrky, určené na nábytek. Při větším znečištění použijte teplou vodu s čisticími prostředky, vhodnými pro lamino. Následně je potřeba nábytek dobře vysušit. Voda nesmí zatéct do míst spojů, což mějte na paměti hlavně u kuchyňské linky, nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky, které by mohly povrch poškrábat, a čističe na bázi rozpouštědel. Pasé jsou také ze své podstaty fungování i parní čističe.
Dřevovláknité desky:
Zvláště u dvířek kuchyňských linek se můžete setkat také s dřevovláknitými deskami. Tento materiál je odolnější a pevnější, ale také dražší než lamino. Platí však obdobné zásady – musíte zabránit tomu, aby se vlhkost dostala k jádru desky.
Při čistění tedy opět nepoužívejte příliš mokrou prachovku a parní čističe. Vhodná je naopak měkká, hodně savá látka, v případě odolnějšího znečištění můžete zkusit použít opravdu měkký a jemný kartáček.
Vysoce lesklá akrylová dvířka:
Dvířka jsou před poškozením chráněna ochrannou folií. Po jejím odstranění těsně po montáži je akrylový povrch ještě citlivý, takže k čištění použijte 1% mýdlový roztok a měkký čistý hadřík (ne mikrovláknovou utěrku). Po vytvrdnutí akrylu (zhruba týden i více) můžete používat antistatický čistič na umělé hmoty a výrobcem doporučený leštící prostředek (třeba ULTRA GLOSS Superpolish za 180 Kč). Před leštěním povrch omyjte mýdlových roztokem a pečlivě vysušte. Houbičky i hadříky musí být mimořádně čisté a nesmí mít brusné účinky. Používejte třeba bavlněný hadřík.