Kuchyňský dřez - na co bychom měli brát zřetel
Kuchyňský dřez je podstatnou součástí kuchyně
Při výběru dřezu do vaší kuchyně je třeba zabývat se několika aspekty. Jedním z nich je výběr použitého materiálu, kde se nejčastěji rozhodujeme mezi dřezy nerezovými a granitovými. Na trhu se objevují i další materiály, které se však díky svým vlastnostem, nebo ceně stávají okrajovými, Jsou to například dřezy keramické, plastové, odlévané např. z leštěného betonu apod.
Jako další budete řešit velikost a tvar dřezu. Oboji souvisí s praktičností, ergonomií, ale i designem. U nerezových dřezů hraje roli i tloušťka nerezového plechu a jeho povrchová úprava.
Dalším aspektem, který nás může zajímat, je způsob montáže dřezu do pracovní desky. Aby dřez byl plně funkční a i vzhledově dokonalý, je na trhu celá řada kuchyňských baterií, které vaši kuchyňskou mycí zónu účelně i designově doplňují. Kuchyňskou baterii můžete mít v provedení nerez – nejčastěji lesk, nebo v provedení nerez mat, u granitových dřezů lze baterii sladit s dřezem ve stejném barevném odstínu. Pro rustikální kuchyně jsou k dispozici stylové baterie v měděném nebo bronzovém provedení. Samozřejmě celé naše rozhodování o tom, jaký dřez, případně baterii, vybrat, ovlivňují i naše rozpočtové možnosti. Solidní nerezový dřez lze pořídit již pod dva tisíce korun, ale také nejsou vyjímky, kdy dřez může stát spolu s baterií i desítky tisíc.
Každopádně nejlepší je spoléhat na zdravý úsudek.
Jako ve všech odvětvích, i v oblasti dřezů je na trhu mnoho výrobců a dodavatelů a je moudré dát si pozor na společnosti hanící ostatní konkurenty. V Evropě je dnes několik výrobců s vlastním vývojem materiálů, kteří nabízejí špičkové nerezové, granitové i keramické dřezy (přičemž řada z nich navíc používá pro své produkty vstupní suroviny od stejných dodavatelů). Toto upozornění platí i pro webové stránky tvářící se jako objektivní informační a poradenské portály, které jsou ovšem ve skutečnosti provozované obchodním zastoupením jediné značky. Uprostřed nabídky mnoha kvalitních evropských výrobců je vždy dobré mít se na pozoru, když nás informace z některého „objektivního“ informačního portálu dovedou pouze k jedinému "favoritovi“. Tento článek si neklade za cíl být komplexním návodem zahrnujícím veškeré odborné aspekty dobrého výběru dřezu, ale jeho cílem je zákazníkům, kteří si chtějí vybírat nový kuchyňský dřez, poskytnout alespoň základní pomoc při orientaci v současné nabídce. V případě, že vše řešíte s dodavatelem kuchyňské linky, dejte na jeho radu, má zkušenosti a dokáže doporučit vhodný dřez právě pro vaši kuchyňskou linku a vám se potom nestane, že dřez, který pořídíte po „vlastní ose“ nebude s vaší novou kuchyň vhodný, nebo že do ní vůbec nepůjde použít. Potom musíte složitě řešit výměnu dřezu případně jeho odeslání zpět, a zrovna granitové dřezy vyžadují velmi opatrné zacházení a jen někteří dopravci jsou toho schopni. Pokud se přesto rozhodnete pořídit si dřez bez asistence vašeho prodejce kuchyňské linky, prověřte si, do jak široké skříňky potřebujete dřez zasadit, jaký je její vnitřní rozměr a jaké jsou požadavky výrobce dřezu na otvor do pracovní desky. Z vlastní zkušenosti víme, že ne všechny informace udávané prodejci dřezu nemusí být správné. Stalo se nám, že dřez, který prodejce udával jako vhodný do skříňky šířky 50 cm, měl v požadavcích výřez šířky 49 cm. Pokud má skříňka 50 cm a tloušťka stěn je 18 mm, snadno si spočítáte, že prostor pro dřez v takovéto skříňce je 50 – 3,6 = 46,4 cm a je zřejmé, že pokud nechceme skříňku dřezu složitě přizpůsobovat, do skříňky standardně nevejde.
Nyní se podívejme na několik parametrů a vlastností dřezu, kterým doporučujeme věnovat pozornost.
1) Hloubka dřezu
Hloubka dřezu (spolu s rozměrem vany dřezu jako takové) je z hlediska užitného komfortu dřezu hlavním a patrně dnes nejvíce opomíjeným hlediskem. Přitom se jedná o vlastnost, kterou využijete jak při mytí nádobí, tak i při přípravě pokrmů. Kvalitní komfortní dřezy mají hloubku 190 mm a víc, naopak u dřezů mělkých 160 mm a méně musíme vždy počítat s omezeními (hůře se nám myjí větší kusy nádobí, nebo nám voda z dřezu stříká mimo dřezovou vaničku apod.). Nehledě na to, že mělké dřezy jsou často známkou použití slabšího plechu pro výrobu dřezu a ten se potom více prohýbá a je náchylný na promáčknutí. Můžete namítnout, že pro umytí většiny nádobí dnes využíváme myčku, jsou to však především rozměrnější kusy nádobí (velké hrnce, pekáče, pánve apod.), které do myčky nedáme a které nezbývá než umýt ve dřezu. Když už tedy použijeme dřez na mytí nádobí, pak potřebujeme, aby měl prostornou a přiměřeně hlubokou vaničku. Kvalitní hluboký dřez je také výborným pomocníkem i při přípravě pokrmů. Např. použijeme-li přípravnou desku (skleněnou, plastovou, či dřevěné prkýnko) v rovině okraje dřezu (ke kvalitním dřezům lze toto příslušenství dokoupit), vejde se nám pod ni miska či hrnec, do kterých pak můžeme připravované potraviny pohodlně shrnout. Zkušenosti z praxe potvrzují, že kdo vyzkouší prostorný hluboký dřez, nespokojí se už s jiným.
Který dřez je lepší?
2) Tloušťka materiálu u nerezových dřezů
Jak jsme naznačili v předchozím odstavci, tloušťka plechu nerezových dřezů přímo souvisí s rozměry – především hloubkou – vaničky.
Nerezové dřezy jsou vyráběny nejmodernějšími technologickými postupy z materiálu Cr Ni 18/10 (DIN 1.4301) nejvyšší jakosti. Tato potravinářská nerezová ocel s vysokým obsahem chromu a niklu (18% Cr, 10% Ni) je nejvhodnějším materiálem pro výrobu nerezových dřezů, který doposud nebyl překonán. V případě nerezových dřezů je tedy dobré se nejen ujistit, že jsou vyrobeny z chromniklové nerezové oceli 18/10 (tedy z nerezavějící potravinářské oceli o složení 18% chromu / 10% niklu), ale zároveň se přesvědčit, že jsou vyrobeny z plechu o dostatečné tloušťce (bohužel ne každý výrobce dřezu tento údaj uvádí). Právě tloušťka materiálu totiž nakonec rozhodne o tom, jak dlouho dřez vydrží pěkný. Zaschlé kapky vody, drobné škrábance apod. se dnes pomocí speciálních přípravků dají snadno odstranit, ale prohlubně a promáčkliny, tolik časté u dřezů z příliš tenkého plechu, nikoli. (Známé jsou i případy propíchnutí tenoučkých dřezů kuchyňským nožem). Stojánková baterie uchycená v těchto dřezech je velmi nestabilní, nemluvě o tom, že ošizená tloušťka materiálu vůbec neumožňuje vylisovat dřez do dostatečné hloubky (viz výše). Nejluxusnější dřezy se vyrábí z plechů silných 1,0 - 1,2mm, velmi kvalitní 0,7 - 0,8mm. Standardní dřez by měl být vyroben z min. 0,6 mm silného plechu. Jakkoli jsou běžně k dostání i dřezy vyrobené z plechu o tloušťce 0,3 a 0,4 mm, naprosto minimální tloušťkou plechu pro funkční nerezový dřez je 0,5 mm. Tloušťka použitého plechu souvisí nejen s parametry dřezu, ale i s jejich cenou. Právě cena je bohužel často tím nejdůležitějším aspektem při pořízení nerezového dřezu, což bohužel často vede k tomu, že si v rámci super akční nabídky odnesete domů dřez, který vám může denně připomínat, že jste ušetřili několik stokorun na nevhodném místě.
3) Výhody nerezových dřezů
Mezi základní přednosti nerezového materiálu patří odolnost proti korozi i při narušení povrchu dřezu, odolnost proti vysokým teplotám, vysoká životnost snadná údržba a hygieničnost. Hladký kartáčovaný a broušený povrch dřezu zabraňuje usazování bakterií a snadno se čistí. Na nerezový dřez je možno bez obav odkládat rozehřáté nádobí. Nerezové dřezy (např. PYRAMIS, Ukinox, Kromevye, Rodi, Franke) jsou vyráběny z materiálu dostatečné tloušťky, která má vliv na konečnou pevnost a tuhost nerezového dřezu ( viz výše o tloušťce plechu). Pouze renomované značky používají tuto prvotřídní nerezovou ocel standardně ve výrobě a garantují, že se dřez z nerezové oceli 18/10 neoprýská, neoloupe a samozřejmě ani nepraskne a nerozbije se.
Materiál, ze kterého jsou nerezové dřezy vyráběny, je šetrný k životnímu prostředí a je plně recyklovatelný. Široká nabídka nerezových dřezů poskytuje velké možnosti ve výběru vlastního dřezu. Náš zákazník si může vybrat dřezy jednodílné, dřezy v kombinaci s velkou a poloviční nádobou, dvoudřezy, čtvercové, obdélníkové nebo kruhové dřezy a v neposlední řadě moderně řešené dřezy rohové a celoplošné dřezy. Odkapávací plochy dřezu jsou řešeny v široké paletě profilu odkapávacích drážek.
Vybrané nerezové dřezy jsou dostupné také v provedení nerez textura (dekor tkaná struktura). Jedná se zde o povrchovou úpravu, která nabízí atraktivní strukturu povrchu nerezového materiálu. Tento exkluzivní povrch je taktéž vyroben z nerezové oceli 18/10. Povrch s dekorem tkané struktury je odolnější proti poškrábání a tvoření stop po zaschlých kapkách a zůstává dlouho v původním pěkném vzhledu.
4) Co granitové dřezy?
Nelze jednoznačně říct, jestli je granitový dřez lepší, než nerezový. Faktem je, že náročnější zákazník častěji volí „granit“ před nerezem, protože granitový dřez má oproti nerezovému výhodu výběru barvy dřezu a tím jeho sladěním s pracovní deskou (často se volí barva kontrastní s deskou, aby dřez vynikl, ale je možnost volby takové barvy, kde dřez téměř splyne s pracovní deskou). Další výhodou granitových dřezů je menší náročnost na údržbu, na dřezu jsou méně vidět zaschlé kapky vody a granitový dřez při správné údržbě vypadá stále jako nový. Nicméně při jeho výběru je třeba brát zřetel na to, co kupujete. Za granitový dřez se často vydávají plastové dřezy se vzhledem granitu, nebo dřezy s nástřikem „granitu“ a takovéto dřezy nebudou mít požadované vlastnosti a především životnost. Jednotlivé vlastnosti tohoto materiálu zaručují, že konečný výrobek je odolný proti nárazu, poškrábání, lomu při stárnutí, chemickým činidlům, vysokým teplotám až do 280oC a špíně. Správné a vhodné použití zajišťuje dřezu dlouhou životnost.
U granitových dřezů je tedy třeba se ptát především po složení materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, přičemž by tento materiál měl obsahovat cca 80% křemenných (žulových) písků (zbylých 20% procent tvoří nezbytná pojiva a barviva). Vždy je dobré se přesvědčit, že výrobce složení uvádí a nic neskrývá (ani pod svou, byť třeba renomovanou značkou); pokud totiž složení neuvádí, jde velmi pravděpodobně pouze o napodobeninu granitu, v nejhorším případě (a na našem trhu žel velmi často) přímo o dřez přímo plastový, který jako „granitový“ pouze vypadá. Nejlepší samozřejmě je, pokud si můžeme granitový dřez předem pořádně „osahat“. Přesvědčíme se tak, že je na omak příjemně kamenný, že granit je skutečně hedvábně jemný (angl. silk; na trhu je možné se setkat s nejrůznějšími označeními pro jemnost granitu) a že materiál je tvrdý, houževnatý, neporézní a probarvený v plné tloušťce. Seriózní výrobci granitových dřezů s antibakteriální úpravou (docílenou obohacením materiálu o ionty stříbra) nabízí k nahlédnutí i certifikát o antibakteriálních vlastnostech s přesnou účinností (kvalitní výrobci dosahují účinnosti až 99,9%).
Pokud jde o označení „granitový dřez“ tak vidíme, že ne vždy jde o stejný materiál. Jak jsme si řekli, granit je složen z cca 80% kameniva a 20% pojiva. Na trhu je řada výrobců. Někteří výrobci dřezů mají pro své granitové dřezy vlastní pojmenování. Například u známých firem jako Pyramis se můžeme setkat s pojmy Pyragranit nebo Ultragranit, nebo u Franke zase s pojmem Fragranit. Cílem těchto označení je odlišit se od konkurence. Mezi nejtvrdší a nejlepší granitové dřezy patří výrobky značky TELMA, kde se můžete setkat s pojmy typu MICROSTOP (100% antibakteriální úprava) nebo ARIAPURA (úprava proti zápachu dřezu a choroboplodným zárodkům). U Telmy, která má podíl kameniva 84%, se ale nesetkáme se specifickým označením pro jejich kvalitní granit.
5) Jaké typy montáže dřezu jsou k dispozici?
Volbu dřezu podle montáže zásadně ovlivňuje výběr materiálu pracovní desky. Dřezy s horní montáží jsou typické pro pracovní desky vyrobené na bázi dřevotřísky, kde je třeba zajistit, aby nedošlo ke styku vody s výřezem pro dřez. Ostatní druhy montáže jsou ideální v případě, kdy se použije pracovní deska „voděodolná“, často jde o desky na bázi kameniva, leštěného betonu, nebo třeba skla.
Orientace dřezu:
Videa týkající se kuchyňských dřezů:
Navštivte naše kuchyňské studio MAXIORION v Olomouci, s výběrem dřezu Vám poradíme!